Zpět na úvodní stránku Tuning telefonů CMD Popis servisního menu Hry, programy, knihovny a další aplikace Soubory ke stažení Fórum, SMS, odkazy Napište mi e-mail

Změna ikon, pozadí či log


Celý článek píši jako majitel SONY J6, u ostatních typů nemám zkušenosti s tím, jaké jsou tam pozadí či ikony. Ale jak jsem četl, tak J7/J70 i další se v datovém módu neliší.

POZADÍ a LOGA

Originální pozadí v telefonu jsou tři – 2 obrázky a jedno prázdné pozadí. Zeměkoule a racek nejsou špatné. Ale má je skoro (J) každý. A telefon bez pozadí je dle mého názoru poloviční. Vždyť právě pozadím se od sebe odlišuje většina mladých či starých žen, stejně tak my, uživatelé telefonu se jistě chceme lišit, když už máme stejnou značku…

Nejjednodušší způsob je sehnat si již vytvořené pozadí někde na internetu. Vřele doporučuji stránku http://sonywallpapers.now.nu/, kde je jich opravdu spousta (a navíc i animovaných GIFů),ale hledat můžete i jinde (např. zkuste odkazy na tomto webu stránka Odkazy). Na těchto stránkách také najdete originální pozadí do telefonu, pokud se vám stýská (ten racek a zeměkoule). Já sám mám v počítači asi 1200 pozadí, ale stejně jsou „použitelné“ pouze některé. Problém je v tom, že si přeci na pozadí nedáte obrázek přes celý displej, ve kterém neuvidíte málem ani novou zprávu natož to, kolik je hodin.

 • Pokud nemáte upravený desktop (tedy displej, budu užívat oba názvy, nevadí?) pomocí Adesku (pokud nevíte, co to plácám o jakém Adesku, tak asi nemáte J), tak se hodí zejména pozadí, která jsou v horní půlce prázdná. A věřte mi, že pokud si dobře vyberete, vypadají skvěle. Nebo nemusí být prázdná, ale alespoň světlá. Jistou dobu jsem měl přes celý displej foto své dívky a v hlavě jsem ji vyřízl malé okénko přesně na ikonu SMS (myslím tím  hlavu na obrázku)


 • Pokud máte Adesk, tak vám neporadím nic. Za prvé jste asi zkušenější uživatelé a pozadí si měníte častěji než spodky a za druhé prostě záleží na rozložení jednotlivých prvků na displeji. Já mám například momentálně nahoře digitální hodiny a datum, vpravo dole velké analogové hodiny a vedle nich obličej mé krásné slečny (viz níže). V tomto případě vypadá samotný obrázek pozadí samozřejmě tak, že je celé pozadí prázdné, jen v levém dolním rohu je moje dražší polovička.

  Obrázek má rozměry 96x77 pixelů a je ve formátu BMP, JPG, GIF nebo dokonce WMF, ICO či EMF. Co se stane, když nebude mít?

  Zkoušel jsem (kvůli vám…) programy na nahrávání pozadí do telefonu Sony Mobile Central, Walltool, Organiser a Sony Mobile Wallpaper - u všech je to stejné. Prostě nahrajete obrázek do programu a tam uvidíte, co se s ním stane. Menší obrázek se dá do levého horního rohu, z většího obrázku uvidíte pouze levý horní roh. Rozdíl je pouze u Sony Mobile Wallpaper, kde se vám nahraje obrázek celý bez ohledu na velikost a vy jezdíte obdélníčkem po obrázku a vybíráte výřez, který se vám hned ukazuje vedle na telefonu (ne na vašem! Na obrázku telefonu, který je v tom programu), jak bude vypadat – což se hodí!

  Podrobnější ovládání jednotlivých programů není součástí tohoto článku.

  Ve stručnosti: není to těžké. Nějak nastavíte, aby si program všiml telefonu. Poté kliknete do prázdného obdélníčku, nebo dáte Load a vyberete si svůj obrázek z PC. A nakonec musíme tyto obrázky do telefonu dostat – Upload, Synchronize with phone nebo pěkně česky Nahrej nová pozadí/loga do telefonu.


  Přehled programů a jejich vlastnosti ve stručnosti:

  Program

  Podporované formáty

  Stručný popis

  Sony Mobile Wallpaper

  *.bmp, *.ico, *.jpg, *.jpeg,  *.gif

   

  (hodně, že?)

  Ihned vidíte, jak to bude vypadat, vybíráte si výřez z většího obrázku, měníte si světlost (a právě ta rozhoduje o vzhledu!), možnost ZOOMu. Umožňuje uložit pozadí z telefonu do PC.

  Sony Mobile Central

  *.bmp, *.ico, *.wmf, *.emf

  Možnost nahrávání jak pozadí, tak log (lze jen pozadí nebo jen loga nebo obě) + správa telefonního seznamu, SMS, Kalendáře, Hovorů…

  Walltool

  *.bmp, *.ico, *.wmf, *.emf

  Malé a přehledné – pouze na pozadí. Umožňuje uložit pozadí z telefonu do PC.

  Organizer

  *.bmp

   

  (málo, že?)

  Pozadí, správa telefonního seznamu a kalendáře – XP interface – pěkné. Také umožňuje uložení pozadí z telefonu do PC.
  Tak nějak jsem zjistil, že r00t je Jiří Hruška a z toho plyne, že on dělal programy Walltool, Logotool a komponenty GBP použité např. v programu Sony Mobile Central – proto tak podobné, prostě Sony Mobile Central v sobě má Walltool (a Logotool o kterém bude řeč za chvíli).


  Já jsem zpočátku užíval právě Sony Mobile Wallpaper, protože jsem si jezdil po obrázku, vybíral, měnil stínování a vše jsem viděl hned vedle na displeji telefonu. Na tom bohužel není logo operátora a hodiny, takže po nahrání zase někdy mažete…

  Teď používám hlavně Sony Mobile Central s tím, že mám dopředu připravený potřebný formát obrázku – vyříznu si ho v jiném programu a v tom si ho taky upravím (viz dále).


  LOGA

  Loga jsou důvod, proč mám, jak jsem již psal, doma 1200 pozadí. Dají se totiž použít jako loga – a ty naopak přes celý displej chci. S logama to je celkem jednoduché, jedná se o ty obrázky, co vidíte asi 3s při startu a 1s před vypnutím (měřeno). Běžný uživatel by možná tyto krátké okamžiky nepovažoval za tak důležité, ale my ostatní víme, že jestliže se při spuštění zobrazí půvabná slečna, krásné auto nebo obrázek vlastního mužství, někde tam uvnitř to potěší.

  Obrázek má tentokrát rozměry 96x92 pixelů. Pokud nemá, vybere se automaticky opět jeho levý horní roh.

  K nahrání používám buď Sony Mobile Central nebo Logotool. Částečně se od sebe ale liší! Sony Mobile Central má totiž problémy, pokud nemá obrázek požadované rozměry. V tom případě ho umístí do levého horního rohu (ale pouze u Start loga!, End logo se vystředí), zatímco Logotool jej pěkně vystředí. Pokud tedy už není nějaká novější verze Sony Mobile Central. Zajímavé je, že na to jsem přišel až teď, když to zkouším… J


  UPRAVUJEME ČI DOKONCE VYRÁBÍME POZADÍ

  Tuto část nečtěte, pokud jste spokojeni s nabízenými či stáhnutými obrázky, nebo pokud už skutečně potřebujete nutně na záchod. Pokud však chcete mít pozadí či logo digitálním fotoaparátem tajně vyfocené kalhotky vaší třídní, jdeme na to.

  Nejprve potřebujete program. A tady je kámen úrazu. Pracujte si totiž s čím chcete. Jde to v Malování ve Windowsech (ale tam si nebudete asi moc měnit stínování), jde to v Paintbrushi, ale ten je moc drahý (nebo spíš složitý, žeJ), jde to v IrfanViewu, v Linuxovském Gimpu... Já budu popisovat program ImageForge 3.0.

  Nechci tím dělat tomuto FREEWARE programu nějakou reklamu, existuje jich skutečně víc, které jsou free a přitom skutečně dostatečné. Já pracuji s tímto. Ale pokud se v tom někdo neorientuje, tak pro toho je tato část a vy ostatní, co jste již za použití skeneru a tiskárny někdy padělali vysvědčení asi nebudete mít problémy s jedním obrázkem a nenadávejte, že váš program Štětec v1.2 je mnohem lepší. Určitě je.

  Takže na www.cursorarts.com si stáhnete free verzi (na disku zabírá jen 4MB!) a jdeme na to.

 • Spustíte program (přes Start Menu – Programy nebo přes ikonu na ploše nebo přes exe soubor v adresáři Program Files/ Cursorarts/ImageForge nebo přes Start Menu - Spustit).

  Klikněte na New v levém horním rohu.
  Zadejte velikost obrázku: Width(x): 96 a Height(y): 77
  Number of Colors dáme asi tak 16 a klikneme OK
  V novém okně si všimneme posuvníku s nápisem Magnify, kde měníme zvětšení (zmenšení)
  Obrázek si pěkně zvětšíme, ať vidíme, co malujeme a malujeme.
  Tloušťku štětce měníme u nápisu Brush, otevře se nové okno a my si zvětšíme tuhu pomocí PenSize.
  Ovládání je podobné jako v Malování – výřezy ploch, guma atd. Toto si prostě musíte osahat sami, to vás nikdo nenaučí.
  Ale malovat už můžete, tak malujte.

  Nebo hned na začátku neklikejte na New, ale na Open a vyberte si své pozadí, které se vám otevře a vy jej můžete měnit (editovat, pro ty chytřejší).

  Stejně tak si můžete otevřít obrázek o libovolné velikosti a z něj vyříznout (pomocí ikony nůžek – takže spíš vystřihnout) požadovanou část.
  Obdélníček, kterým vyřezáváte by měl mít velikost 96x77 (to nepřekvapí, ne?) – vidíte to v levém dolním rohu. Lze jej někde vytvořit a pak ho chytnout a najet na požadované místo na obrázku.
  Poté doporučuji najet na Edit a tam na Copy. Tím jsme výřez zkopírovali do tzv. schránky (tajné místo ve Windowsech kam se vejde všechno, ale jen jednou). Nyní znovu najedeme na Edit a tam na Paste – otevře se další okno a v něm dáme Paste as new Image (to mě na programu jediné štve, že to musím dělat nadvakrát)
  Tím se nám výřez pěkně ukáže v novém okně a dále postupujeme jako v předchozích případech.

  Nejlépe bude asi užít příklad. Takto jsem dostal (do telefonu) svoji slečnu
  Vzal jsem vyfocený obrázek (1024x768) a načetl ho programem:


  Vypadá to trochu nemožně, ale zvládneme to. Nejprve si vyřízneme hlavu (ne svoji, hahaha).
  Trocha matematiky: výsledný obrázek má mít rozměry 96x77. V tomto poměru by měla být i vyřezávaná část, protože jinak dojde při pozdějším zmenšování (a zmenšovat budeme!) k deformacím.
  Poměr šířka:výška = 96:77 = 1,2468
  Takže pokud si zafixuji, že chci hlavu o velikost 121 pixelů, pak šířka musí být 121x1,25 = 151 pixelů
  (tak proč mám sakra 152? Asi se mi třásla ruka…)
  Pak postup, který jsme probírali minulou hodinu – EDIT – COPY – EDIT – PASTE – PASTE AS NEW  A nyní jednoduše: PICTURE – RESIZE – Width: 96 Height: 77
  Výška (Height) by se měla zadat automaticky, pokud máte dole zaškrtnuto Maintain proportional size (zachovat poměr stran).

  A máme malý obrázek:
  Šedé hrátky

  Takže máme obrázek požadované velikosti, ale nikoliv požadované barvy. Teď přijde ten očekávaný problém, totiž jak převést barevnou fotografii na černobílou. To by ještě šlo, ale my navíc vyžadujeme pouze 4 odstíny.
  Jak na to.
  Není to tak těžké, protože využijeme možností programu. V položce EFFECT – COLOR si vybereme celkem cokoliv, jenom nám slouží k tomu, abychom se dostali do menu efektů (můžete použít i ikonu v panelu nástrojů).
  A vidíme tu:


  Většina z vás jistě zajásala a dál nečte. Teď si prostě budeme upravovat Auto Contrast, Blur (rozmazání), Brightnes (světlost), Convert to Grays (převést do šedi!!!), … Reduce Colors (změna počtu barev !!!)…
  Je to tak.
  Tak se do toho dejte……..
  No dobře, trošku zkušenosti neuškodí.
  Tak poslouchejte…

  Nejprve si obrázek samozřejmě převedeme do odstínů šedi (Convert to Grays):  (kočka, že? Ale počkejte za chvíli, až jí z těch 16 000 000 odstínů šedi pár odebereme…)

  A nyní pro vás strejda Inliner připravil překvapení. Tento obrázek jsem šesti způsoby upravil a vy se můžete podívat, jak vypadal výsledek a také jak to vypadá v telefonu!
  Užíval jsem pouze tří efektů (uvažuji už černobílý obrázek):

  Autokontrast                (angl. Auto Contrast)

  Zesvětlení                    (angl. Brightness)

  Redukce barev            (angl. Reduce Colors)


  U zesvětlení je problém, tam si to prostě nastavte od oka, jak chcete.

  Postup

  Skutečný obrázek

  …a v telefonu

  Původní obrázek

  Pouze autokontrast

  Pouze redukce barev

  Autokontrast

  a redukce barev

  Redukce barev

  a zesvětlení

  Redukce barev,

  zesvětlení

  a autokontrast


  Jste zklamaní? Nadšení?
  Nedá se nic dělat. Sami si vyberte, který je podle vás nejlepší. A sami si experimentujte, sami zkoušejte, co dělat. Jsou takové obrázky, které prostě neupravíte. Tento podle mě vypadá ještě hodně dobře, skoro jako originál. Kdyby byla půlka obličeje ve stínu a druhá na slunci, asi si umíte představit, jak by to dopadlo.

  Ale vždyť to vůbec nemusíme dělat tak složitě! Vždyť máme Sony Mobile Wallpaper!
  Tam si krásně načteme celé foto, najedeme rámečkem s již připravenou velikostí na obličej, změníme si světlost a velikost (opět se udržuje poměr) a vedle vidíme hned výsledek a hned také nahráváme do telefonu, ne?
  No, takto to vypadá:


  Zkoušel jsem různou světlost. Moc se mi nedařilo. Prostě ten program nepoužívám, protože se mi pořád zdá obrázek buď moc tmavý, nebo světlý… Ale neříkám že je špatný!!! Sami ale uznáte, že pokud si dáte víc práce, můžete skutečně pestřeji měnit výsledný obrázek v grafickém programu. Všimněte si, že jsou si první dva obrázky dost podobné, ale nejsou stejné (najdi 5 rozdílů J). Musíte si to zkusit sami, skutečně si tam moc nevyberete (buď světlé nebo tmavé nebo divné)
  Pokud byste ale měli obrázek např. černobílého (nebo málobarevného…) komixu, tak tam by to byla pohoda, jenom najedete na patřičný obrázek a UPLOADujete.

  Příklady:

  Já jsem si ještě tento obrázek zmenšil a upravil a takto to dopadlo:


  Nebo jiné pozadí:


  Posuneme trochu pejska a odmažeme čáry kolem:


  ÚPRAVA IKON


  Uff.
  Ještě není konec.
  Ještě něco málo k ikonám.
  Co je to ikona. Ikona je každý malý obrázek, který v telefonu najdete. Např. klíček, když zamknete klávesnici. Nebo vibrující telefon, když zapnete vibrace. Nebo obrázek signálu, baterky. Nebo ikony v Plánovači. Toto všechno jde změnit. Co k tomu potřebujeme:
 • mobilní telefony SONY
 • servisní kabel (nebo datový kabel se zkratovanými příslušnými piny - 3 a 8
 • počítač
 • dostatek tekutin, vzduchu a potravy
 • silné nervy, protože si taky můžeme telefon zničit (ale změna ikon za to stojí, ne?) Viz dodatek
 • program Image Searching Engine (ISE)
 • program, kterým budeme měnit obrázky ikon (co takhle třeba ImageForge?)
 • knihovnu s adresami do ISE pro příslušný firmware (firmware je software v telefonu)
 • program, kterým firmware převádíme z formátu *.sre do *.bin a zpět (SBSConvertor)
 • program, kterým upravený firmware nahrajeme do/z telefonu (Flash Loader 3.0)


 • Spustíme si program ISE. Hned na začátku otevřeme *.bin soubor s firmwarem, který budeme měnit. Poté musíme nahrát do programu knihovnu - *.lib soubor, který obsahuje adresy jednotlivých ikon ve firmwaru. Uděláme to pomocí tlačítka LOAD v pravé dolní části:  Teď si najdeme ikonu, kterou chceme změnit. Dvakrát klikneme na její název ve sloupci NAME a vidíme ji vlevo nahoře. Klávesou F4 otevřeme okno Image Replacing Engine. Vlevo vidíme původní ikonu, vpravo nic. Klávesou F3 otevřeme další okno a v něm si najdeme ikonou, kterou chceme původní ikonu nahradit. Na případnou otázku „Do You want to use transparency?“ (chcete použít průhlednost?) odpovězte podle toho, zda chcete nebo ne… Pokud bude v obrázku určitý odstín modré (viz níže), pak tato část bude průhledná. Toho se silně využívá např. na koulích v menu (pokud byste odpověděli že ne, tak byste sice měli v menu koule, ale kolem nich by byl šedý obdélníček). Nakonec klikneme na APPLY (aplikovat) a na další otázku, zda skutečně chceme nahradit tuto ikonu odpovíme OK (ANO).
  A je to.
  Tímto způsobem si změníte jakoukoli ikonu. Snažte se, aby vámi vytvořená ikona měla rozměry jako ta původní, protože jinak si ji program sám přizpůsobí a to se neobejde bez drobných (ale podstatných) deformací.
  Program navíc nabízí velmi užitečnou možnost, totiž ikony z originálního firmware si můžete uložit. Dělá se to pomocí kombinace kláves CTRL+S (musíte mít dvojitě kliknuto na žádanou ikonu – musíte ji vidět vlevo nahoře). Tím si ji uložíte, kam chcete, poté jakýmkoliv programem upravíte a nahrajete zpět.
  Veškeré změny, které provádíte, se dějí okamžitě. Tím chci říct, že pokud nahradíte nějakou ikonu, už je ve firmwaru fyzicky nahrazena, program se neukončuje nějakým příkazem „Uložit všechny změny“.

  Poznámka: pokud měníte ikonu baterky, pak ji kreslete BÍLE na ČERNÉM podkladě a na otázku odpovězte že ano, chcete užít transparency. Protože co se týče baterky, zde BÍLÁ zůstane BÍLÁ a ČERNÉ pozadí zůstane černé(výsledný efekt ovšem bude, jako by bylo PRŮHLEDNÉ, neboť je na ČERNÉM pozadí). Ovšem pokud nakreslíte ikonu pro signál ČERNĚ na BÍLÉM pozadí, vše bude v pořádku a v telefonu potom uvidíte obrázek BÍLE na PRŮHLEDNÉM pozadí.

  Příklad:

  Nakreslená ikona baterky:                        …a v telefonu na displeji:    (transparency: YES)

  Nakreslená ikona signálu:                          …a v telefonu na displeji:  


  Ostatní ikony se chovají podle mých zkušeností „slušně“, černá je černá, šedá je šedá, bílá je bílá. Pozor! Bílá není průhledná! To je něco jiného. Jak už bylo psáno, pokud chceme průhledný efekt, danou oblast nakreslíme v odstínu modré. V jakém odstínu? No, já si vždycky kapátkem vezmu tuto barvu z nějaké ikony, kde už tato modrá je. A protože jsem chtěl zjistit, jaký odstín to má být přesně, zkusil jsem i jiné odstíny modré – a všechny mi ISE vzalo jako průhledné! Tak jsem zkusil zelenou a červenou barvu – také se na to dívá jako na průhlednou!!! To jsem doteď ani já nevěděl. Prostě jiné barvy než odstíny černé bere ISE jako průhledné.

  A ještě důležitá poznámka k ikonám baterky a signálu:
  Pokud se podíváte na výše uvedené obrázky podrobněji všimněte si, že u nakreslené ikony jsou oba obrázky mírně posunuté doleva. Ale v telefonu jsou potom na správném místě! To mě zezačátku dost mátlo, nahradil jsem ikony a ony byly pak posunuté nebo se překrývaly. Takže teď nechávám vpravo místo 4 pixely a vše je OK. Dá se předpokládat, že podobné posunutí platí i u jiných ikon v horní části displeje (např. přesměrování), ale s tím nemám zkušenosti, takže fakt nevím.


  PHOTO FAVA


  Teď už jsme o mnoho zkušenější než před chvílí a proto si myslím, že něco takového, jako jsou ikony do Photo Favy by neměl být problém.
  Obrázek má mít rozměry 48x50 pixelů a 256 barev. Na tomto webu na stránce Grafika máte k dispozici plno takových obrázků, které jsem jednoduše získal tak, že jsem bral různé pozadí a z nich tyto vyřezával, měnil jejich barevnou hloubku na 256 barev a ukládal.
  Když máte nějaké ty ikony, spustíte program PhotoPackEditor, klikněte na NEW PHOTO PACK. Poté vždy klikněte na jeden kontakt - ve sloupci vlevo, poté na SET NEW PICTURE, vyberte si požadovaný obrázek. Poté do okénka ozančeného # zadejte ID číslo, které odpovídá konkrétnímu telefonnímu číslu, ke kterému obrázek připojujete. Toto číslo získáte např. programem Sony PhoneBook manager – u každého kontaktu je toto číslo uvedeno ve sloupci označeném #.
  Jenže když si potom uložíte vše do *.bin souboru a znovu načtete zjistíte, že obrázky jsou takové divné… V tom se já nevyznám. Např. Davča si prý sám udělal program v C, který tyto obrázky tak nemění. Ale já jsem ve výsledku celkem spokojený. Pokud máte nějakou horší fotku či obrázek, pak musíte experimentovat – viz výše a doufat, že se nakonec poštěstí a bude poznat, co vlastně vás prozvonilo.

  Dodatek:
  Co se týče poznámky, že si můžete telefon zničit, pokud budete měnit ikony. Během nahrazování ikon v ISE si telefon samozřejmě nezničíte. Problém nastane v okamžiku, kdy budete nahrávat tento nový firmware do telefonu. Nováčkům doporučuji, aby si prohlédli všechny příspěvky na CDM-fóru. Tím se seznámíte se zkušenostmi ostatních. Moje rada: mějte vždy nabitou baterku (jasně, jasně, jde to i s ne plně nabitou, ale pak se nedivte). Já sám jsem telefon flashoval zhruba tak 50x (experimenty s ikonami), přitom jsem měl jednu fuj zkušenost (a zrovna nedávno znovu – stačilo vyndat baterku a telefon je zas OK), ale flashuju dál. Jednou například když jsem měnil nějaký text a nedodržel jsem délku slova – problém s diakritikou, tak jsem měl potom v telefonu všechen text velmi zvláštně posunutý – ale fungovalo to! Prostě SONY vydrží skutečně hodně co se týče flashování. Četl jsem i poznámku (nevím, asi R@Y, Michal či Arnošt), že flashováním nelze SONY zrušit. Případy, kdy lidé našli po flashování v telefonu nějaké části mírně roztavené jsou velmi zvláštní, ale nevíme, co tomu předcházelo, tak je těžko soudit. Takže jsem vás chtěl trochu postrašit a zároveň i utěšit.


  To by snad mohlo stačit. V celém článku vycházím ze svých zkušeností, jestli jsou vaše jiné, podělte se. Je jenom na vás, jak bude váš telefon vypadat.
  Buďte kreativní!
  Vždyť máte SONY!

  Případné poznámky, otázky, upřesnění, upozornění či pochvaly zanechejte jako reakci na tento článek, já (a i ostatní) se budu snažit odpovědět.


  * Inliner *