Zpět na úvodní stránku Tuning telefonů CMD Popis servisního menu Hry, programy, knihovny a další aplikace Soubory ke stažení Fórum, SMS, odkazy Napište mi e-mail

Hardware


Změna podsvícení displaye a klávesnice

Pokud se do toho chcete pouštět sami, tak v žádném případě nepoužívejte trafopájku! Zničili by jste si telefon. Nejsou vhodné ani hrotové pájky. Nejvhodnější je použít mikropájku s galvanickým oddělením hrotu od sítě. Já používám mikropájku s elektronickou regulací teploty a hrotem 1 mm.
LED diody lze použít pouze v provedení SMD (pro povrchovou montáž) ve velikosti cca 2 x 3 mm. Nejlepší efekt mají diody modré nebo bílé. Jsou ale také nejdražší. Pod displayem jsou 4, pod klávesnicí 6 + jedna na nabíjení. Tu ale nedoporučuju měnit, protože je v činnosti při nabíjení a její výměna by mohla ovlivnit nabíjecí proud.
Výsledek pak vypadá nějak takhle:
tel1.jpg
tel1.jpg
13.64 KB
tel2.jpg
tel2.jpg
10.34 KB

Lze kombinovat i různé barvy. Např. display modrý a klávesnice červená. Není ale vhodné kombinovat LED zelené a červené, protože mají různou spotřebu a nesvítí pak stejně silně.
j5.jpg
j5.jpg
20.62 KB

Jak demontovat telefon pro výměnu LED, se můžete podívat na stránce Návody a schemata.


Výměna předního krytu telefonu

Na nějakém serveru (už nevím kde) jsem viděl výměnné kryty vč. klávesnice pro telefon J5 v několika barevných provedeních.
i-1.jpg
i-1.jpg
5.60 KB
i-2.jpg
i-2.jpg
5.60 KB
i-3.jpg
i-3.jpg
7.09 KBNa serveru Mobile Spares jsem našel k zakoupení kryty na telefony Sony J5/J6/J7/J70/Z7 ve zlaté barvě s průhlednými klávesami.
Sony vypadá ve zlatě vážně pěkně. :o)

j5.jpg
j5gold.jpg
7.35 KB
j6.jpg
j6.jpg
7.36 KB
j7.jpg
j7.jpg
8.06 KB
j70.jpg
j70.jpg
9.90 KB
z5gold.jpg
z5gold.jpg
3.90 KBÚprava antény

Protože anténa na telefonu J5/6 je poměrně dost velká, tak jsem se rozhodl nahradit ji nějakou menší. Rozhodl jsem se pro blikací. Protože na telefony Sony se mi nikde nepodařilo anténu sehnat, musel jsem trochu experimentovat. Použil jsem dvoubarevně blikací (modro/červeně) anténu k telefonu Siemens C25, výrobce www.koracell.cz, kterých se prodává spoustu různých typů. Zkoušel jsem i anténu k Nokii 5110, ale s tou na C25 jsem měl lepší signál (řekl bych, že i lepší než s originální). Všechny tyto antény mají dost podobný systém uchycení v telefonu (malá západka - zobáček). Nejsou šroubovací a dají se přiměřenou silou vytáhnout. Naproti tomu antény od Koracellu jsou šroubovací (horní část), takže se dá blikací část odšrpubovat a mít telefon s anténou jen cca 3 mm. Pokud se pohybujete v místech, kde je dobrý signál (např. ve městě) a nepotřebujete anténu blikací, tak ji můžete odšroubovat a mít telefon téměř bez antény. Signál je i tak více než dobrý.
Anténa od C25 i od 5110 je ale o něco silnější (ta část, co se zasouvá do telefonu), takže je potřeba ji trochu opilovat a drátek má jinou délku než u J5, takže se musí vyrobit nový.
Co k tomu potřebujete:
 • kleště (např. kombinačky)
 • pružný vodivý drátek cca 3 cm a průměr cca 1 mm
 • vhodnou anténu
 • jemný pilník

 • Postup:
 • stáhneme gumový kryt antény
 • za pomocí kleští vytáhneme anténu z telefonu (pokud ji budeme chtít ještě někdy použít, je vhodné do ní vložit při vytahování nějakou kulatou tyčinku, protože anténa je dutá, tak aby se nezmáčkla)
 • spodní část nové antény opilujeme na průměr, který lze těsně zasunout do telefonu (pozor, aby jste neubrousili i zajišťovací zobáček, anténa by pak v telefonu nedržela)
 • vytáhneme z antény původní drátek a vytvarujeme si nový, který alespoň přibližně odpovídá tomu původnímu (nezáleží přesně na tvaru, ale na tom, aby pružil a dotýkal se při zasunutí do telefonu plošného spoje)
 • anténu nacvakneme do telefonu a pokud jsme pracovali přesně, tak anténa sedí, nehýbe se a okamžitě naskočí signál na původní úroveň

 • Zde je detail nové antény:

  Detail zkompletované antény Spodní část, která je v telefonu Horní blikací část (lze odšroubovat)


  Takhle vypadá telefon s novou anténou:

  bl_p.jpg
  bl_p.jpg
  13.84 KB
  bl_b.jpg
  bl_b.jpg
  10.91 KB
  bl_z.jpg
  bl_z.jpg
  11.98 KB


  A takhle vypadá s odšroubovanou horní (blikací) částí:

  mala_p.jpg
  mala_p.jpg
  11.49 KB
  mala_b.jpg
  mala_b.jpg
  12.89 KB
  mala_z.jpg
  mala_z.jpg
  9.14 KB


  Jak vypadá anténa "při akci" se můžete podívat na následujících fotografiích:

  blik_cer.jpg
  blik_cer.jpg
  13.21 KB
  blik_mod.jpg
  blik_mod.jpg
  13.42 KB  Na serveru www.cmd-site.net je návod od autora Sign, na další úpravu telefonu úplně bez antény. Toto řešení vypadá taky dobře. Bohužel však tahle úprava není vratná, pokud by jste s ní nebyli spokojeni. Na rozdíl od té mé, kde můžete původní anténu kdykoliv vrátit zpátky (pokud při jejím vytahování neulomíte zajišťující zobáček).


  Další úprava tohoto telefonu s interní anténou (by Hantronix).

  K této úpravě jsem použil starší kryt, který jsem nepoužíval, protože měl ulomenou anténu, takže byl pro tuto úpravu ideální.
  Jako interní anténu jsem použil vnitřní část antény k telefonu Siemens C25 od Koracellu, kterou popisuji výše. (nač vyrábět něco, co už mám, že?) :o)) Ale určitě lze použít i jinou, nějakou podobnou. Viz detail:

  Detail antény Detail antény Detail antény Detail antény

  Mnou použitá anténa se dá rozšroubovat a vyjmout z ní pouze vnitřní část. Je celkem dobře funkční a do telefonu se vleze.

  Prostor pro anténu

  Navíc má už namontovanou blikací LED, takže pokud použijeme průhledný epoxid a telefon přestříkáme barvou, která je částečně průhledná, tak bude při hovoru prosvítat LED přes kryt. Vypadá to celkem efektně. Ještě jsem uvažoval, že bych v horní části krytu provrtal otvor o průměru stejném jako LED a zasunul bych ji do toho otvoru, aby byla zarovno s krytem a blikala ven. ;)
  Anténa se v telefonu připájí koncem spirálky na plošku antény (buď přímo nebo kouskem měděného drátku). K pájení použijte výhradně mikropájku s galvanickým oddělením od sítě. Doporučuji mikropájku s el.regulací teploty a hrotem 1 mm.  Pro povrchovou úpravu jsem použil dvousložkové lepidlo epoxy (průhledné - kvůli blikajícímu efektu). Vzniklou díru jsem přelepil zevnitř a epoxyd nalil z horní části. Dá sice potom víc práce broušení, ale získáte tak více prostoru pro anténu uvnitř, než když se lepidlo nalije dovnitř. A pokud něco přebývá, tak vevnitř se to mnohem hůř odstraňuje, než na povrchu. Po vytvrdnutí je vše přebroušeno. Zadní kryt a baterie je přestříkána metalickou tmavě modrou barvou (akrylová metalíza na auta), cca ve třech vrstvách. Po zaschnutí jsem ještě barvu přestříkal bezbarvým matným lakem (kvůli trvanlivosti). Lesklý lak nedoporučuju, jinak budete pořád leštit, protože je na něm vidět každý otisk prstu. I s matným lakem je ta metalíza dost lesklá. Přední kryt jsem nestříkal, protože u J5 je stříbrný. Před nástřikem barvy doporučuju povrch lehce přebrousit jemným smirkem.
  No a takhle potom nějak vypadá výsledek.

  int1.jpg
  int1.jpg
  46.88 KB
  int2.jpg
  int2.jpg
  48.92 KB
  int3.jpg
  int3.jpg
  24.21 KB
  int4.jpg
  int4.jpg
  18.84 KB
  int5.jpg
  int5.jpg
  11.35 KB
  int6.jpg
  int6.jpg
  22.94 KB
  int7.jpg
  int7.jpg
  13.85 KB
  int8.jpg
  int8.jpg
  19.62 KB  Pokud by si chtěl někdo vyrobit interní anténu do J5/J6 podobnou té, co je v telefonu J7/J70, tak zde jsou její fotografie, které pro vás zhotovil Arnošt:

  antena.jpg
  antena.jpg
  25.31 KB
  antena1.jpg
  antena1.jpg
  20.56 KB  Fotografie telefonu J6 bez antény ve srovnání s J7 (by Arnošt).
  Pro povrchovou úpravu bylo použito pětiminutové lepidlo epoxid, které je zabroušené. A celý zadní kryt pak přestříkán černou barvou. Anténa je z postříbřeného drátku průměr cca 1 mm. Konstrukce antény podobná, jako použil Sign akorát přiletovaná.
  No a pokud si dáte záležet, tak váš telefon může vypadat třeba nějak takto:

  P8250492.jpg
  P8250492.jpg
  36.10 KB
  P8250494.jpg
  P8250494.jpg
  22.64 KB
  P8250495.jpg
  P8250495.jpg
  23.22 KB
  P8250496.jpg
  P8250496.jpg
  22.22 KB  Další fotografie telefonu J6 bez antény ve srovnání s J7 (by Bezy).
  Tentokrát i s trochu podrobnějším návodem.

  image004.jpg
  image004.jpg
  23.04 KB
  image006.jpg
  image006.jpg
  19.64 KB
  image008.jpg
  image008.jpg
  15.96 KB
  image009.jpg
  image009.jpg
  21.97 KB
  image010.jpg
  image010.jpg
  18.58 KB
  image011.jpg
  image011.jpg
  15.08 KB
  image012.jpg
  image012.jpg
  8.71 KB  Na některých serverech se také objevili obrázky telefonu J5, který byl už od výroby bez antény. Ve skutečnosti jsem ho však nikdy nikde neviděl. Můžete si ho prohlédnout na následujících fotografiích:

  cmd-j5_bez_1.jpg
  cmd-j5_bez_1.jpg
  18.33 KB
  cmd-j5_bez_2.jpg
  cmd-j5_bez_2.jpg
  14.04 KB
  cmd-j5_bez_3.jpg
  cmd-j5_bez_3.jpg
  8.51 KB
  cmd-j5_bez_4.jpg
  cmd-j5_bez_4.jpg
  14.51 KB  Úprava "vrzajícího" krytu

  Pokud vám vrže kryt (např. při psaní SMS), tak to způsobují pravděpodobně proužky z umělé hmoty, které jsou vsazené v bocích telefonu. Ty se po nějaké době částečně uvolní a vržou, protože na boku krytu drží jen na několika bodech.
  Tento nepříjemný zvuk se dá odstranit. Budete k tomu potřebovat pouze tenký křížový šroubovák a vteřinové lepidlo. Pokud nevíte, jak telefon rozebrat, tak se podívejte na rozmístění šroubků a západek.
  Rozšroubujte telefon a sejměte horní kryt. V místech, která jsou na obrázcích označena šipkou (na vnitřní straně krytu), kápněte malou kapku vteřinového lepidla do každého spoje. Po zaschnutí lepidla můžete telefon opět smontovat. Po této úpravě mi už telefon nevrže. :o)
  kryt_l.jpg
  kryt_l.jpg
  22.86 KB
  kryt_r.jpg
  kryt_r.jpg
  20.77 KB  Úprava neoriginální baterie na originální (zdroj Alladdin)
  Výměna obvodu hodin z originální baterie

  Vzhledem k tomu, že naše telefony nejsou už nejnovější, tak většina z nás už má problémy z kapacitou baterie. Originální baterie se těžko shání a neoriginální baterie neobsahuje obvod hodin, takže po každém vypnutí nebo restartu je nutno znovu nastavit datum a čas. Tento nedostatek se dá odstranit tak, že v neoriginální baterii se vymění elektronika za tu z originální baterie.
  Já jsem měl k dispozici neoriginální baterii od www.cpa.cz, takže pokud máte jinou, tak se může mírně lišit.
  Neoriginální baterii lze rozeznat od originální na první pohled:

  Originální baterie Neoriginální baterie

  Po rozebrání je také vidět rozdíl. Při rozdělávání baterek je potřeba použít mírného násilí, protože kryt je přilepený, ale snažte se nic nepoškodit, některé plastové díly se ješte budou hodit! Použijte nějaký tenký plochý předmět. Např. nůž.

  Uvnitř originální baterie Uvnitř neoriginální baterie

  Vevnitř se nachází samotná baterie a malý plošňák se součástkami (dva integrované obvody, pár dalších SMD součástek a taky krystal).
  Mezi bateriemi je několik rozdílů:
  Neoriginální baterka má jinak připevněné kontakty.
  Elektronika v neoriginální baterii nemá krystal, který řídí obvod času.
  Plošňák má většinou úplně jiné součástky než originál. Originální je oboustranný, neoriginální většinou jen jednostranný. Viz obr.


  Plošný spoj z originální baterie Plošný spoj z neoriginální baterie

  Takže teď už začíná bastlení:
  Nejprve jsem si na originálním plošňáku naznačil, kde se nachází plus kontakt od baterky (viz.obr.) (na baterce je polarita naznačena). Pak jsem odpájel originální i neoriginálníi plošňáky od baterek. Pomocí měřáku nebo svítivé diody jsem si určil polaritu na neoriginální baterce. Pak jsem připájel originální plošňák k neoriginální baterce (pozor na to, aby spodní hrana kontaktů byla zarovnána s baterkou). Dále jsem si znovu ověřil polaritu, tentokrát už u kontaktů do telefonu (bezpečnost je bezpečnost a přepólovat mýho Sonyka jsem si nechtěl).
  Teď už jsou na řade jen úpravy plastu. Po podrobném prohlédnutí horního krytu neoriginální baterky (ten tvarovaný, co je zvenku telefonu) jsem zjistil, že většinou odpovídá originálu, až na malé detaily u kontaktů, ale ty se dají lehce doladit nožem. Ale dolní kryt (ten kde jsou nápisy) má velké rozdíly, u většiny neoriginálních baterek, co jsem potkal, byly kontakty přímo na krytu. Takže místo velkých úprav jsem radši použil originální dolní kryt, který sedí perfektně a navíc ta baterka vypadá jak originál. Trochu jsem se obával toho, jestli budou chodit časový funkce a nabíjení, ale vše běží krásně. Takže teď máme novou baterku se starou elektronikou.
  PS: Na toto bastlení by měla stačit trafopáječka, ale je dobré zachovávat to, že při zapnutí a vypnutí páječky se nedotýkáme hrotem pájené elektroniky, mohla by se tím poškodit. Raději doporučuju použít mikropájku s galvanickým oddělením hrotu od sítě.


  Adaptér na 2 SIM karty

  Pokud máte potřebu měnit dvě SIMkaty do telefonu, tak si můžete zakoupit adaptér, který se vleze pod baterii. Prodává ho např. firma www.avacom.cz. A vypadá nějak takhle:
  2 SIM adaptér
  Označení adaptéru je LK-N2.
  Při výměně SIM karty ale přijdete o některa uživatelská nastavení, která se vážou k SIM kartě. Např. uživatelská část slovníku T9.


  Sony jako svítilna

  Na webu sonydownload.now.nu jsem našel obrázky konektoru, který po připojení k telefonu funguje jako baterka.
  Ještě by Bodhi3 mohl zveřejnit i schema zapojení ke konektoru. :-)
  FlashLight_Off.jpg
  FlashLight_Off.jpg
  11.84 KB
  FlashLight_On.jpg
  FlashLight_On.jpg
  10.78 KB  A co říkáte třeba na tohle? J70 s barevným displayem. Ale to je asi jen fotomontáž. Ale vypadá dobře. :o))

  j70color.jpg
  j70color.jpg
  17.03 KB
  j70color2.jpg
  j70color2.jpg
  15.94 KB